2017-2021. évi időszakra meghatározott Programja

A KDSZSZ az Alapszabályában foglaltaknak megfelelően képviseli a Szövetségbe tömörült tagszervezetek dolgozóinak érdekeit, és elsődleges célkitűzésnek tartja a munkavállalók életminőségét meghatározó összetevők pozitív irányú befolyásolását.

Az anyagi, jövedelmi viszonyokat élet- és munkakörülményeket érintő jogszabályok, intézkedések előkészítésében,
véleményezésében a KDSZSZ-nek alapvetően képviselni kell a tagsága érdekeit.

Az elmúlt évtizedekben az ország gazdasági, politikai és társadalmi viszonyai megváltoztak, amelyek befolyásolják a Szövetségünk által képviselt munkavállalók munka- és életkörülményeit és ez a folyamatos változás megújuló szakszervezeti munkát követel a KDSZSZ-től is.

A KDSZSZ érdekvédelmi tevékenysége során, tagságának képviseletét a törvényes eszközök alkalmazásával kívánja a jövőben is ellátni.

A KDSZSZ kénytelen volt tudomásul venni, hogy az elmúlt két évtized gazdasági átalakulás negatív hatásai áldozatokat követelt, de azt már elfogadhatatlannak tartja, hogy ennek vesztesei döntően a munkavállalók voltak. Mindezek alapján az elkövetkező években erősíteni kell a szolidaritásban rejlő összefogás erejét, ami megnyilvánulhat a közös fellépésekben, a munkavállalók érdekének érvényre juttatásának érdekében.

A Szövetség működésének a jövőben a tagság irányában nyitottabb működést kell megvalósítani és a tagsággal való rendszeres kapcsolattartást a folyamatos tájékoztatással, információ átadással kell biztosítani.

A program végrehajtásának elengedhetetlen feltétele a demokratikus elvek alapján működő központi testületi irányítás megvalósítása. A Szövetség a tag szakszervezeteknek – tárgyalási, szakértői, stb. – segítséget nyújt a munkáltatókkal folytatott egyedi – de a szövetségi célok megvalósulását elősegítő – tárgyalások, egyeztetések, konzultációk során.

A tagszervezetek döntési mechanizmusára épülő testületi, végrehajtható határozatok meghozatala, képviselete. Minden döntést úgy kell meghozni, hogy végrehajtásuknak legyen realitása és az egyértelműen a tagság érdekeit szolgálja.

A KDSZSZ naprakész, kiegyensúlyozott kapcsolatra törekszik:

a Magyarországon működő szakszervezeti konföderációkkal és kiemelten az ahhoz tartozó közlekedési ágazatban működő
szakszervezetekkel,
a Szövetség érdekkörébe tartozó államigazgatási szervekkel,
a Szövetség érdekkörébe tartozó gazdasági vezetőivel,
civil szervezetekkel.
A KDSZSZ-nek is nagyon nehéz helyzetben kell az érdekképviselet területén helyt állnia, mivel az elmúlt években a munkavállalók reálkereset növekedése nagyon alacsony volt, ezáltal a magyarországi munkaerőpiacon a munkaerő elvándorlása miatt jelentős munkaerőhiány lépett fel az elmúlt 2-3 évben. A munkáltatók többségénél a munkaerőhiány az ott dolgozó munkavállalók számára többletmunkát generált. Mindezen állapot megköveteli, hogy erősíteni kell a munkavállalók jogi védelmét. Minden törvényes lehetőség kihasználásával kell a foglalkoztatás szabályait a munkáltatóknál betartatni. Alapkövetelmény, hogy tisztségviselőink a tagság mellett, a munka világára vonatkozó és a személyes életüket is érintő kérdésekben következetesen kiálljanak.

Meghatározó probléma az is, hogy a munkáltatók jelentős része nem tekinti partnernek a szakszervezetet. A KDSZSZ céljai elérése érdekében, kiszámítható partneri viszonyra törekszik, a munkaügyi kapcsolatok rendszerének kialakítása, megszilárdítása és folyamatos fejlesztése a munkáltatói szervezetekkel, munkáltatókkal. A Szövetség legfontosabb célkitűzésének tartja, hogy a munkahelyeken a szakszervezetek tárgyalási pozíciója erősödjön és ehhez a KDSZSZ-nek segítséget kell nyújtani a tagszervezetek számára.

A Szövetségnek az érdekképviseleti munkájával el kell érni, hogy a munka világát érintő kérdésekben a kormányzati elképzelések közelítsenek a szakszervezeti elképzelésekhez, célokhoz.

A szakszervezeti mozgalmon belül a szakszervezetek sokkal látványosabb módon vállaljanak egymással szolidaritást.

Azokban a munkakörökben, ahol a munkavállalók terhelése miatt indokolt a korkedvezmény elismerése, ott a nyugdíjrendszeren belül működjön egy rendszer, ami lehetőséget ad a munkavállaló korábbi nyugdíjba vonulására.

A keresetek növekedése közelítsen az EU-s keresetekhez és az egy belátható időn belül érje el azt.

A Szövetség célul tűzi ki, hogy közreműködik és segítséget ad tagszervezetei számára, hogy munkahelyi szinten megfelelő tartalmú kollektív szerződés szülessen a munkáltatóval.

A tagszervezetek felhatalmazása alapján a tárgyalásokon részvételével és szakértők delegálásával, a munkavállalói oldal erősítésével biztosítja a kellő szakértelem jelenlétét.

Tagszervezetei részére biztosítja az éves bértárgyalásokhoz az ágazati és országos szintű adatokat.

A tagszervezetek igénye alapján programot készít a tisztségviselők oktatásával kapcsolatban.

A KDSZSZ továbbra is részt kíván venni azokon az egyeztetéseken, ahol véleményével befolyásolni tudja a Szövetség érdekkörét érintő jogszabály változásokat.

A Szövetség a jövőben is kifogást emel minden olyan kormányzati szerveknél, ahol a közösségi közlekedés kiszervezése és privatizációja terítékre kerül, mivel a KDSZSZ úgy gondolja, hogy ennek a szolgáltatásnak a működtetését állami kézben kell tartani.

A Szövetség szorgalmazza és minden lehetséges fórumon felveti a szakszervezetekről szóló törvény szükségességét.

A Szövetség aktív részvételével támogatja tagszervezeteinek rendezvényét.

A KDSZSZ fokozottabb munkajogi védelmet tart szükségesnek a munkahelyi szakszervezeti tisztségviselői részére.

A Szövetségnek aktívabban kell fellépni és képviselni, hogy javuljon a munkabiztonság és a munkahelyi környezet a munkáltatóknál. Egészséges munkavállalók dolgozzanak, biztonságos és az egészséget nem veszélyeztető munkahelyeken. Erősödjön a gazdasági vezetés és a munkavállalói munkavédelmi képviseletek partnerségen alapuló kapcsolata, kölcsönös együttműködés a biztonságos munkavégzés érdekében. A munkáltatóknál a szövetség támogatásával kell létrehozni és segíteni a munkavédelmi bizottságok munkáját.

A KDSZSZ működéséhez szükséges anyagi eszközöket a tagszervezetek a tagdíj befizetésével biztosítják. A biztonságos működéshez szükséges bevétel jelenleg csak ebből a forrásból ered, de szükséges a Közúti Közlekedési Szakszervezetekkel eddig megkötött megállapodás felülvizsgálata, amely a székház irodáinak bérbeadásáról szól és a kisebbségi tulajdonos számára, a vállalkozási tevékenység eredményéből adhat további pénzeszközöket, amit a működésre lehetne fordítani.

Budapest, 2017. január 13.

Copyright © 2020 KDSZSZ. Minden jog fenntartva. Designed by